ÚSTAV HUDOBNEJ VEDY SAV

Ústav hudobnej vedy SAV (www.uhv.sav.sk) bol jedným zo zakladajúcich pracovísk Slovenskej akadémie vied a umení roku 1943 a Slovenskej akadémie vied roku 1953. Venuje sa základnému výskumu hudby a hudobnej kultúry na Slovensku v širších kontextoch regionálnych, interetnických a sociálno-kultúrnych, s presahmi do iných umeleckých druhov. Využíva metódy historickej hudobnej vedy, etnomuzikológie a systematickej hudobnej vedy. Výsledky výskumu orientuje do systému medzinárodného vedeckého poznania a v aplikovaných formách na využitie v hudobnom živote, umeleckej praxi, v pedagogickom procese a pri spolupráci s médiami. Ústav hudobnej vedy SAV poskytuje expertízne a poradenské služby určené pre iné vedecké, umelecké a školiace pracoviská, najmä univerzity, a to v národnom i medzinárodnom kontexte.

Výskum na pracovisku je organizovaný prostredníctvom troch oddelení. Oddelenie hudobnej histórie sa orientuje na rekonštrukciu hudby a hudobnej kultúry na Slovensku od stredoveku do súčasnosti v kontexte vývoja dejín európskej hudby, s akcentom na historicko-vývinové a chronologické hľadisko. V nadväznosti na pramenno-kritický výskum sa podieľa na prezentácii hudobnohistorických prameňov formou vedeckých výstupov, edícií a zvukového oživenia hudobných diel. Oddelenie etnomuzikológie sa venuje výskumu tradičnej piesne, hudby a tanca na Slovensku v interetnickom a sociálno-kultúrnom kontexte. Z výskumnej činnosti si buduje vlastné dokumentačné fondy. Oddelenie systematickej hudobnej vedy sa zameriava na výskum hudby a hudobnej kultúry z pohľadu disciplín systematickej hudobnej vedy, s akcentom na teoreticko-systematické hľadisko.

Vedecko-výskumné oddelenia plnia krátkodobé a dlhodobé pracovné úlohy, ktoré sú formované výskumnou tradíciou disciplín a kontextom medzinárodného výskumu. Spoločné oblasti výskumu oddelení:

  • hudobno-historické syntézy: návrat k jednozväzkovým dejinám, ktorému by mala predchádzať diskusia o novej koncepcii a metodologických otázkach; otvoriť tému viaczväzkových dejín,
  • regionalistika, hudobná topografia: monografické spracovanie územných oblastí cez regionálne a lokálne syntézy, na ktorých sa zúčastní hudobná historiografia a etnomuzikológia,
  • dejiny vybraných disciplín hudobnej vedy na Slovensku: v súčasnosti sú podmienky na ich riešenie vďaka spracovaným čiastkových témam a pripravovaným bibliografiám (hudobná historiografia, etnomuzikológia, dejiny hudobnoteoretického myslenia),
  • hudobná textológia, ktorá má úzku väzbu na edičnú a editorskú prax; jej úlohou bude overovať metódy pramennej kritiky na hudobnom materiáli z viacerých žánrovo-druhových oblastí.

Dominantné úlohy Ústavu hudobnej vedy SAV:

  • podpora vzniku syntéz (individuálnych aj kolektívnych),
  • dôraz na európske kontexty výskumu hudby všetkých štýlových období a hudobných žánrov,
  • oživiť aspekty sebareflexie odboru,
  • zintenzívniť interdisciplinárnu a multidisciplinárnu spoluprácu,
  • otvoriť sa dialógu s ďalšími vednými disciplínami z oblasti vied o kultúre a umení, o spoločnosti a vied o dejinách.

V súčasnosti má pracovisko 14 zamestnancov (kmeňový stav), z toho 11 vedeckých pracovníkov a 3 odborných pracovníkov s VŠ vzdelaním, a 4 doktorandov v dennej forme štúdia. Ústav hudobnej vedy SAV má akreditované doktorandské štúdium v odbore 2.1.21 teória hudby v študijnom programe muzikológia.

Medzinárodná spolupráca sa uskutočňuje formou medziinštitucionálnych kontaktov v rámci bilaterálnych a multilaterálnych projektov a formou individuálnej účasti. Intenzívna inštitucionálna spolupráca sa rozvíja najmä s partnerskými pracoviskami susedných krajín, ktoré majú príbuznú štruktúru muzikologických disciplín a riešia výskumné témy spoločné pre stredoeurópsky priestor (Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko).