ÚSTAV SVETOVEJ LITERATÚRY SAV

Ústav svetovej literatúry SAV (www.usvl.sav.sk) je špecializovaným vedeckým pracoviskom SAV, ktoré sa orientuje na výskum všeobecnej a porovnávacej literárnej vedy, resp. dejín umeleckého prekladu a translatológie. Ústav vykonáva základný výskum javov a procesov svetovej literatúry v týchto hlavných oblastiach:

  • vývinové tendencie moderných literárnych smerov,
  • teoretické a metodologické problémy všeobecného literárneho procesu,
  • dejiny umeleckého prekladu na Slovensku, ako aj teoretické a metodologické otázky prekladu,
  • interdisciplinárny výskum v oblasti kultúrnych literárnych štúdií.

Výsledky výskumu sa aplikujú v oblasti literárnej histórie, teórie a kritiky, teórie a histórie prekladu a tiež v pedagogickej praxi na vysokých školách. Ústav poskytuje expertízy a poradenskú službu katedrám vysokých škôl, kultúrnym inštitúciám a štátnym orgánom zaoberajúcim sa problematikou kultúry.

Ústav svetovej literatúry SAV, ktorý je rozpočtovou organizáciou, vznikol roku 1991 rozčlenením Literárnovedného ústavu SAV (1973 – 1990). Jeho predchodcom bol  Ústav svetovej literatúry a jazykov SAV (1964 – 1973). Riaditeľmi ústavu boli významné osobnosti: Mikuláš Bakoš (1964 – 1972), Dionýz Ďurišin (1991), Dušan Slobodník (1991 – 1992), Ján Koška (1992 – 2006).

V súčasnosti má ústav 29 zamestnancov (kmeňový stav), z toho 21 výskumníkov, 3 odborných pracovníkov s VŠ vzdelaním, 3 odborných  pracovníkov s úplným  stredoškolským vzdelaním, 2 ostatných pracovníkov a 4 doktorandov v dennej forme štúdia.

Ústav zabezpečuje publikáciu výsledkov vedeckovýskumnej činnosti aj prostredníctvom periodickej a neperiodickej tlače. Od roku 1991 do 2008 na pracovisku vychádzal časopis pre literárnu vedu Slovak Review, od roku 2009 časopis World Literature Studies. Ústav vydáva i neperiodické vedecké publikácie.  Prehľad bohatej  publikačnej aktivity a odoziev (citácie, recenzie, umelecké kritiky) je uvedený v nasledujúcich grafoch.

V akreditačnom konaní, ktoré sa uskutočnilo v roku 2007, získalo pracovisko akreditačné zaradenie do kategórie A, čo svedčí o vysokej kvalite vedecko-výskumnej práce a ostatných zohľadňovaných ukazovateľov.

Pri riešení výskumných projektov ústav aktívne spolupracuje s partnerskými inštitúciami na Slovensku, v Česku, Taliansku, Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Francúzsku a Rusku (spoločenskovedné pracoviská SAV, fakulty vysokých škôl, zahraničné zastupiteľstvá a kultúrne inštitúty, zahraničné univerzity a vedecké inštitúcie, spisovateľské organizácie, literárne a kultúrne spoločnosti, knižnice, vydavateľstvá a pod.)

Dlhodobým strategickým zámerom Ústavu svetovej literatúry SAV je  vytvorenie  predpokladov na kompatibilitu výskumu v oblasti všeobecnej a porovnávacej literárnej vedy, resp. umeleckej translatológie s excelentnými výskumnými pracoviskami v internacionálne zosieťovanom prostredí, vo vybudovaní kvalitnej materiálovej výskumnej základne a v rozvoji medziodborovej komunikácie v rámci humanitných vied.